HISTORIE KAPELY PRESS

Skupina Pres vznikla na podzim roku 1987. Název kapely navrhl společný kamarád Jiří Kraus a jeho původní podoba byla s dvěma „ss“ na konci. Na doporučení (…!) přehrávkové komise, u které kapela dělala svoje první tzv. přehrávky – povinné v té době pro veřejnou produkci – v srpnu 1988, byl název zredukován na jedno „s“ a kapela po úspěšných zkouškách mohla začít veřejně vystupovat.
V té době zkoušela v hospodě „U Hytra“ (sál dnešního R-Clubu) ve složení : Dušan Láník – zpěv, Franta Kolařík – kytara, Mira Olšák – kytara, Rosťa Urban – basová kytara, Pavel Štěpán – bicí. První veřejná produkce se odehrála v srpnu 1988 v Roštění společně s koncertem skupiny Citron (program Radegast s L. Křížkem), kdy kapela po produkci Citronu dohrávala akci svým vystoupením.
Už v září roku 1988 došlo k prvním historie.jpg(11 kb) změnám v sestavě. Kapela kromě obsazení změnila i zkušebnu a v bývalé mateřské školce v Dobroticích začala zkoušet nový repertoár sestava : Franta Kolařík – kytara, Mira Olšák – kytara, Pavel Štěpán – bicí, Radek Lochman – basová kytara, Peter Majkrič – zpěv. Své druhé přehrávky skupina složila v březnu 1989 v sále dobrotického Sádku a začala opět veřejně vystupovat. Postupně se jí začalo v jejím muzicírování dařit. V této době byla pořízena první nahrávka vlastnoručně pořízená ve zkušebně.
bici.jpg(12 kb)Na podzim roku 1989 přibyl do skupiny hráč na klávesy – Aleš Mlodzik a sestava se rozrostla na šest členů. V tomto období kapela změnila zkušebnu, začala zkoušet v holešovské hasičské zbrojnici a její vystupování na místních zábavách dosahovalo za rok počtu více jak 100 odehraných akcí.
Po třech letech, v roce 1992, ale kapelu opustili Peter Majkrič a Aleš Mlodzik a jelikož nebyli nahrazeni nikým jiným, zůstala skupina jen ve čtyřech a sólového zpěvu se ujal mimo hraní na basovou kytaru Radek Lochman. V tomto složení Franta Kolařík – kytara, Mira Olšák – kytara, Pavel Štěpán – bicí, Radek Lochman – basová kytara + zpěv nahrála kapela své první demo čtyř vlastních písniček ve studiu v Poličce u Valašského Meziříčí, se kterým se pak měla možnost představit i na vlnách Rádia Zlín. Kromě dema ve studiu je toto složení zaznamenáno také na opět „vlastními silami“ nahrané kazetě na chalupě u Libosvár.
V roce 1993 se sestava opět rozrostla na pět členů, když jí posílil zpěvák Viktor Kula z Hranic a Pavla Štěpána za bicími vystřídal Rosťa Gašpárek. hasici.jpg(11 kb) Opět se změnilo místo zkušebny a Pres se stěhoval do budovy všetulského cukrovaru (dnešní restaurace „Cukrovar“). Kapela se mimo pravidelného vystupování znovu uchýlila i na libosvárskou chalupu, aby tam nahrála kazetu se skladbami repertoáru hraného v tomto období.
Po roce ovšem Viktor Kula skupinu opustil a tak od roku 1994 zůstala kapela opět pouze ve čtyřech Franta Kolařík – kytara, Mira Olšák – kytara, Radek Lochman – basová kytara + zpěv, Rosťa Gašpárek – bicí. V této sestavě působí kapela dodnes. Natočila na chalupě dvě kazety – Gentleman“ – 1994 a Hostýn“ – 1996). V roce 1999 se skupina rozhodla vytvořit jakousi odnož ve své činnosti a stávající členové založili kapelu Pres&nka hrající repertoár vhodný na plesy, svatby, oslavy a jiné. presanka.jpg(14 kb) O stálou zkušebnu Pres opět přišel a tak příležitostně využívá budovu bývalé školy v Dobroticích. Roku 2005 nahrála skupina ve své vlastní režii a ve vlastním amatérském studiu první CD s názvem „Dáme si pomalé…“.

V roce 2007 se kapela po dvaceti letech od založení vrátila ke svému původně zamýšlenému názvu – Press .

V roce 2010 vzniklo ve studiu R-audio an recording Otrokovice a studiu Press druhé CD s názvem „Rock dePress“ na jehož mixu a masteringu se podílel Miloš Dodo Doležal (ex. Vitacit).
V Pressu se vystřídalo několik kapelových zvukařů – Milan Sovadina, Jan Blizňák, Laďa Vitonský, Petr Sovadina a Jiří Regent. Svého času jí doprovázela také silná společnost příznivců – bedňáků. dnes.jpg(15 kb) Za svého působení na místních tancovačkách, festivalech, plesech a jiných akcích (jejichž počet už dávno překročil číslovku 1500), měla kapela několik společných vystoupení jak s místními skupinami ( Motus, Expo-Pension, Roto Rock, Pirillo, Apači, Forum, Akcent, Skarlet…), tak s kapelami republikovými ( Kabát, Katapult, Citron, Vitacit, Nová Růže, Vilém Čok, Turbo, Tublatanka, Kern, Abraxas, Fleret, Tři sestry, Dan Landa, Burma Jones, Semtex, Milan Schelinger či Iné kafe).